Wskazówki
- Uprzejmie proszę o wcześniejsze, telefoniczne ustalenie terminu wizyty pod numerem telefonu: 696 354 270
- W razie rezygnacji ze strzyżenia proszę o wiadomość telefoniczną.
- Podczas pierwszej wizyty w salonie proszę o zarezerwowanie czasu na krótką rozmowę o temperamencie zwierzęcia oraz przebiegu dotychczasowych zabiegów pielęgnacyjnych.
- W przypadku rezygnacji z kąpieli w salonie proszę o wykąpanie i wyczesanie pieska dzień przed terminem wizyty
- Pamiętajcie, aby przed kąpielą dokładnie rozczesać psa.
- Proszę wziąć pod uwagę fakt, że wykąpany i wysuszony kołtun jest najczęściej niemożliwy do rozczesania lub jego rozczesanie trwa dużo dłużej i jest nieprzyjemne dla psa!
- Jeśli nie zamierzają państwo wyczesywać psa przed kąpielą – pozostawcie tą czynność, jak i samą kapiel, nam – dla komfortu swojego psa.
- Nie stosuję żadnych środków uspakajających (jeśli zajdzie konieczność podania środka uspakajającego współpracuję z lekarzem weterynarii.
- Psy agresywne muszą być zabezpieczone kagańcem.
- Proszę o punktualne przybycie do salonu.
- Nie przyjmuję zwierząt chorych !!!
- Nie ponoszę odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia pieska ze względu na zatajenie ukrytej choroby.
- Prosimy nie karmić Pupila bezpośrednio przed wizytą i wyprowadzić go na długi spacer, aby załatwił swoje potrzeby oraz spożytkował nadmiar energii.
- Proszę o zabranie książeczki zdrowia psa.
- Każdy pies przyprowadzony do salonu musi posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
- Usuwanie pasożytów skórnych jest konieczne i wykonywane na koszt właściciela bez wcześniejszych uzgodnień !!!
- Proszę o poinformowanie w przypadku, gdy Państwa Pupil:
– ma alergię
– posiada trudny charakter
– istnieją inne okoliczności mogące wpłynąć na złe samopoczucie psa podczas i po zabiegach pielęgnacyjnych
(np. urazy skórne, urazy kończyn czy choroby układu krążenia)
– pośród właścicieli psów znajdziemy zarówno entuzjastów jak i przeciwników strzyżenia, którzy uważają, że zabieg ten jest jedynie ludzką fanaberią, całkowicie zbędną z punktu widzenia funkcjonowania psa. W kwestii strzyżenia, jak we wszystkim, należy zachować zdrowy rozsądek i stosować je jako zabieg mający na celu pielęgnację psiaka, a nie zaspokajanie modowych potrzeb właściciela, które mogą kłócić się z dobrobytem zwierzęcia.
– psiaki potrzebujące zabiegu strzyżenia, to posiadacze długiej i obfitej sierści. Regularne strzyżenie zapobiega powstawaniu kołtunów oraz gniazd kurzu, które blokując dopływ powietrza do skóry, mogą doprowadzić do rozwoju pasożytów, a w konsekwencji, chorób skóry.
– należy przycinać zbyt długą sierść nad oczami, by uchronić je przed podrażnieniami.
– zabieg strzyżenia może ulżyć kudłaczom podczas okresów występowania wysokich temperatur.
– psy wystawowe muszą być strzyżone wg obowiązującego wzorca rasy.
– podczas zimy i okresów występowania niskich temperatur, kategorycznie nie wolno pozbawiać psa jego sierści. Należy zostawić taką warstwę włosów, która zapewni mu ciepło oraz uchroni przed odmrożeniami.
Po co strzyc kota?
– tak samo jak w przypadku psów, racjonalne strzyżenie kotów, jest odpowiednią metodą dbania o ich higienę. Opiekunowie kotów długowłosych, lubiący ich szatę, mogą zdecydować się na podstrzyżenie miejsc, które pomimo regularnego czesania, cechują się dużym ryzykiem skołtunienia. Miejscowe podstrzyżenie polecam również właścicielom kotów, które wyjątkowo chronią przed grzebieniem tylko niektóre partie ciała, takie jak okolice pachwin, brzuch czy szyję. Zabieg wykonany na trudno dostępnych miejscach pozwoli zachować długi i piękny włos, a jednocześnie ułatwi codzienną pielęgnację pupila w domowych warunkach.
– najczęściej strzyżone rasy kotów to kot perski, norweski leśny oraz brytyjski długowłosy.
– utrzymanie higieny psa jest ważne nie tylko dlatego, że dzieli z nami dom, a czasem i łóżko, ale również dla jego zdrowia. Pies, który kąpany jest zbyt rzadko lub wcale może nabawić się świądu i stanów zapalnych skóry. Natomiast nadużywanie zabiegów pielęgnacyjnych może doprowadzić do rozregulowania naturalnego funkcjonowania skóry. W tym miejscu nasuwa się pytanie: jak często pies powinien być kąpany? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Częstotliwość kąpieli jest uzależniona od warunków w jakich mieszka zwierzak, jego tendencji do zanieczyszczania się, jego rasy, a co za tym idzie, rodzaju sierści. Wyjątek stanowią kąpiele lecznicze wskazane przez lekarza weterynarii, w tym przypadku należy stosować się do zaleconego harmonogramu.
– niezależnie od częstotliwości kąpieli, należy stosować się do kilku uniwersalnych zasad:
• kąpiel powinna być zakończeniem dnia bezstresowego, jeżeli danego dnia psiak przeżył stresujące chwile (takie jak wizyta u weterynarza), przełóż zabieg na następny dzień.
• kąpiel zaplanuj na wieczór, po ostatnim spacerze, na którym psiak załatwi swoje potrzeby fizjologiczne oraz kiedy wiesz, że tego dnia już nie będzie musiał wyjść na dwór .
• nie kąp psa zaraz po posiłku, odczekaj minimum 30 minut.
• przed kąpielą wyczesz psa, by uniknąć skołtunienia sierści.
• szampon i odżywkę dobierz do potrzeb skóry i sierści psa.
• przygotuj kosmetyki, ręczniki, suszarkę oraz opcjonalnie dwa tampony, które włożone do uszu pupila uchronią je przed wodą.
• dno wanny/prysznica zaopatrz w matę antypoślizgową.
• woda powinna mieć temperaturę 37-38°C.
• po kąpieli dokładnie wysusz psa za pomocą ręcznika i suszarki (oczywiście jeżeli Twój pies toleruje to głośne urządzenie), lecz uważaj, by nie poparzyć go gorącym powietrzem.
• po zakończeniu zabiegu podaruj psiakowi chwilę przyjemności, nagrodą może być zabawa, pieszczoty albo smakołyki, wybierz to, co Twój zwierzak lubi najbardziej.
Strzyżenie kotów staje się coraz bardziej modne. Niektórzy właściciele decydują się na strzyżenie kota ze względów higieniczno-pielęgnacyjnych, inni bo ostrzyżony kot bardziej im się podoba. Właściciele kotów, którzy wolą długie włosy, stanowiące naturalną ozdobę tych zwierząt, a nie radzą sobie z powstającymi kołtunami mogą zdecydować się na podstrzyżenie miejsc najbardziej narażonych na powstawanie kołtunów. Piękne wyczesane futro jest miłe dla oka i miłe w dotyku.
Niestety są jednak bardziej wrażliwe partie ciała, które nie zawsze kot daje sobie wyczesać. Są to np. okolice pachwin, brzucha lub szyja. W takim przypadku proponuję podstrzyżenie kota tak, aby zachować piękny długi włos, a jednocześnie ułatwić codzienną pielęgnację poprzez skrócenie sierści w trudniej dostępnych miejscach.
Najczęściej strzyżone koty to:
– Kot Perski
– Kot Norweski Leśny
– Kor Brytyjski Długowłosy
Szampony, które wykorzystuję w moim salonie do kąpania kotów, w swoim składzie mają odpowiednie delikatne środki myjące, dobrane tak, aby nie podrażnić skóry zwierzęcia. W składzie szamponu znajdują się specjalne środki nawilżające skórę i sierść kota. Dzięki dobranej odpowiednio recepturze, sierść kota po kąpieli będzie łatwa do rozczesania, błyszcząca i miękka.
Jeśli Państwa kot boi się wody, istnieje możliwość umówienia się na mycie suchym szamponem, bez użycia wody. Szampon ma właściwości czyszczące, odtłuszczające i odświeżające.
– trymowanie to zabieg pielęgnacyjny mający na celu usunięcie martwych włosów (podszerstka/włosa okrywowego), co umożliwia wzrost nowej sierści. Korzyściami trymowania są także zachowanie odpowiedniego nasycenia koloru sierści, usztywnienie sierści oraz zmniejszenie wzrostu podszerstka. W efekcie wygląd psa jest zdrowy i wypielęgnowany.
– zabieg wykonuje się przy pomocy palców bądź nożyków trymerskich – trymerów, których model należy dostosować do rodzaju włosa lub miejsca, w którym wykonywane jest trymowanie.
– psiak powinien być trymowany systematycznie, a częstość wykonywania zabiegu uzależniona jest od jego indywidualnej skłonności do wypadania włosów (co 1-3 miesiące).
– odpowiedni wiek na zapoznanie szczenięcia z trymerem to trzeci miesiąc życia.
– zabieg trymowania może trwać kilka godzin.
– trymowanie przeznaczone jest głównie dla psów szorstkowłosych, jednak niektóre rasy psów z innym rodzajem sierści również należy trymować. Psy wymagające trymowania to między innymi:
• psy szorstkowłose: west highland white terrier, airedale terrier, sznaucer, foksterier, terrier szkocki, jamnik, border terrier, cairn terrier, terrier walijski, parson russel terrier, jagd terrier, norfolk terrier, norwich terrier, terrier australijski, wyżeł niemiecki.
• inne rasy: seter irlandzki, seter szkocki – gordon, golden retriever, spaniel angielski, spaniel amerykański.
– by utrzymać efekty trymowania, właściciel psa szorstkowłosego powinien zaopatrzyć się w trymer poprzeczny, którym należy wyczesywać zalegający podszerstek pomiędzy wizytami w salonie.
– częstym błędem popełnianym przez miłośników szorściaków jest ścinanie ich szaty za pomocą maszynki. Nie należy tego robić, ponieważ maszynka wyrównuje włos okrywowy z podszerstkiem, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu wełnistej, matowej, a czasem i skręconej sierści.
– trymowanie może wydawać się proste, ponieważ w założeniu chodzi o usunięcie niechcianej sierści… Jednak zabieg ten skrywa w sobie wiele pułapek, z którymi dyletant może sobie nie poradzić. Nieprawidłowo wykonany zabieg nie przyniesie pożądanych efektów wizualnych, a co ważniejsze może sprawić zwierzakowi ból i spowodować poważne problemy skórne.
– dlatego wszystkim opiekunom psiaków potrzebujących trymowania polecam wizytę w moim salonie. Zabieg przeprowadzam przy pomocy specjalistycznych narzędzi, dostosowanych do rodzaju sierści oraz wymagań opiekuna czy wzorca rasy (w przypadku psów wystawowych).
– czesanie to zabieg pielęgnacyjny, który należy do obowiązkowych! Powinien być wykonywany systematycznie i przy pomocy odpowiednich narzędzi, dostosowanych do rodzaju sierści psa. Zaletami regularnego czesania są:
• wspomaganie pracy układu krwionośnego skóry;
• rozprowadzanie naturalnego tłuszczu, który chroni przed zabrudzeniami;
• usuwanie nagromadzonego w sierści kurzu oraz
• zapobieganie powstawaniu kołtunów,
• co w efekcie daje piękny, zadbany wygląd Twojego pupila, zdrową sierść oraz dom wolny od błąkających się wszędzie kłaków.
– właścicielom, którzy albo nie mają czasu na szczotkowanie, albo nie wiedzą jak odpowiednio wyczesać swojego zwierzaka, oferuję profesjonalny zabieg w moim salonie. Salon Zwierzo – Wizaż jest przygotowany na przyjęcie każdego klienta. Usługę wykonuję przy pomocy specjalistycznych narzędzi oraz wysokiej klasy kosmetyków, a to w połączeniu z moim długoletnim doświadczeniem gwarantuje 100% zadowolenie z uzyskanych efektów.
– czesanie a rodzaj sierści:
• psy z sierścią długą kręconą/falującą – np. chart afgański, bobtail, pudel. Czeszemy co drugi, trzeci dzień, zwracając szczególną uwagę na okolice pyska, pachwin, odbytu oraz uszu. Pilnowanie harmonogramu uchroni przed kołtunieniem, a tym samym powstawaniem podrażnień skóry i trudno gojących się ran. Przy takim rodzaju sierści pomocne może okazać się strzyżenie lub profesjonalne czesanie w salonie.
• psy z sierścią długą – np. york, shih tzu, maltańczyk. Obowiązkowe czesanie codziennie bądź co drugi dzień. Włosy powinny być umiejętnie zawijane w papiloty, przy pomocy kosmetyków. Używanie papilotów ma na celu ochronę przed niszczeniem i plątaniem się włosów.
• psy liniejące, z gęstym podszerstkiem – np. owczarek podhalański, owczarek niemiecki, golden retriever, berneńczyk. Szczotkowanie raz w tygodniu. W okresach linienia wiosną i jesienią, trwających 4-6 tygodni, czeszemy psa częściej. Podczas sezonów intensywnego linienia, proponuję wizytę w salonie. Dzięki profesjonalnym narzędziom skutecznie pozbędę się martwych włosów, które pozostaną na podłodze mojego salonu, a nie na dywanach czy ubraniach właścicieli psiaków.
• psy szorstkowłose – np. airedale terier, terier szkocki, west highland white terier, sznaucer. Czesanie całej sierści psa dwa razy w tygodniu. Wyjątkową opieką obejmujemy partie ciała z dłuższym włosem, a długa broda powinna być dodatkowo myta po każdym posiłku.
• psy krótkowłose – np. doberman, dalmatyńczyk, bokser. Zdecydowanie najmniej problemowa sierść psa, lecz również wymagająca systematycznego czesania raz w tygodniu.